Između Bangladeša i ciklona zanimljiva je spona

Prirodne katastrofe dio su Zemljine povijesti od samog početka. Poplave, potresi, požari, oluje, erupcije vulkana – sastavni su dio i ljudske civilizacije na koje nemamo nikakav utjecaj. Slike uz koje smo se probudili dan nakon Božića 2004. teško ćemo ikada zaboraviti. A taj tsunami koji je odnio četvrt milijuna ljudskih života i iza sebe ostavio opustošene priobalne krajeve 14 zemalja, vjerovali ili ne, nije najveća prirodna katastrofa u posljednjih stotinjak godina.



50 godina od ciklona Bhola

Najsmrtonosniji tropski ciklon ikada zabilježenciklon Bhola koji je harao nekoliko dana, do 13. studenoga 1970., kada je napokon oslabio, za sobom je ostavio zastrašujući broj žrtava, razorivši tadašnji Istočni Pakistan i indijski Zapadni Bengal. Formiravši se iznad Bengalskog zaljeva tijekom sezone tropskih oluja, krenuo je prema sjeveru jačajući iz dana u dan. Na kopno je udario 12. studenoga, kada je dosegnuo zastrašujuću snagu s vjetrovima i do 240 kilometara na sat.



Olujni val opustošio je mnoge pučinske otoke, uništio sela i usjeve u cijeloj regiji. Od poplava, nevremena i drugih posljedica ciklona poginulo je oko pola milijuna ljudi. Najviše ih je stradalo od golemih valova koji su uzrokovali poplave. U nekim regijama poginulo je gotovo pola stanovništva. Tisuće ljudi ostale su bez doma, a deseci tisuća ozlijeđeni su pokušavajući spasiti goli život penjući se na drveće i pokušavajući izbjeći predmete koji su letjeli posvuda. Slijedile su glad i bolesti.



Nakon ciklona Bhola svijet više nije bio isti. Loša reakcija vlasti potaknula je prosvjede u Istočnom Pakistanu koji su prerasli u građanski rat. A bangladeški oslobodilački rat, obilježen masovnim zločinima, rezultirao je odvajanjem Istočnog Pakistana od Zapadnoga i proglašenjem nezavisne države Bangladeš sljedeće, 1971. godine.